Ogólne zasady dotyczące bagażu


Bagaż podręczny - czyli bagaż, jaki można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 25cm , a waga nie powinna być większa niż 5 - 10 kg, (w zależności od linii lotniczej). W cenie biletu lotniczego niezależnie od linii lotniczej jest uwzględniona 1 szt. bagażu podręcznego. Każdy bagaż przekraczający limity musi zostać nadany do przewozu jako bagaż rejestrowany(w luku bagażowym). Dodatkowo bezpłatnie można zabrać na pokład samolotu torebkę damską, laptop, aparat fotograficzny, płaszcz.
Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest przewożenie ostrych przedmiotów (nożyczki, nóż, scyzoryk, pilnik do paznokci itp.). W bagażu podręcznym nie wolno też przewozić broni, broni palnej, replik broni, materiałów wybuchowych oraz środków chemicznych, zakaz obejmuje także gazy sprężone, materiały radioaktywne, zapałki i zapalniczki (można zakupić po przejściu kontroli bagażowo – paszportowej).
Płyny (napoje, perfumy, pasty, kremy, żele itp.) można przewozić na pokładzie samolotu tylko w pojemnikach do 100ml, maksymalnie 10 sztuk, umieszczone w przezroczystym opakowaniu. Dozwolony jest przewóz pokarmu dla dziecka na czas podróży oraz leków, jeśli jest konieczne ich przyjmowanie w trakcie lotu. Na pokład samolotu można także zabrać sprzęt elektroniczny: odtwarzacz MP3, aparat cyfrowy, telefon komórkowy (musi być wyłączony w czasie lotu).

Bagaż rejestrowany - czyli przewożony w luku bagażowym, ilość i waga jest zależna od trasy i przewoźnika. Ogólne zasady to:
 • Trasy europejskie oraz loty do Azji, Australii, Bliski Wschód - obowiązuje zasada wagowa, czyli można zabrać maksymalną określoną w warunkach biletu wagę bagażu niezależnie od ilości walizek. Dla klasy ekonomicznej jest to 20kg.
 • Trasy transatlantyckie, loty do USA, Kanady, Ameryki Środkowej - na tych trasach obowiązuje zasada sztukowa czyli nie można zabrać więcej sztuk bagażu niż limit określony w warunkach biletu. Dla klasy ekonomicznej jest to 1 sztuka nie przekraczających 23kg każda.

  Bardziej szczegółowe informacje dotyczące bagażu w najpopularniejszych liniach lotniczych :

  Regularne linie lotnicze


  PLL LOT

  BAGAŻ REJESTROWANY PRZEWOŻONY W LUKU SAMOLOTU

  W systemie wagowym w klasie biznes limit bagażu rejestrowanego wynosi 30 kilogramów, a w klasie ekonomicznej 20 kilogramów.

  Rejsy do/z Europy i na Bliski Wschód
  Osoby dorosłe i dzieci powyżej drugiego roku życia

   

  waga

  waga

  Klasa biznes

  30 kg

  66 funtów

  Klasa ekonomiczna

  20 kg

  44 funtów

  Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 10 kilogramów (22 funtów).

  UWAGA! W przypadku rejsów code-share (obsługiwanych przez innego przewoźnika) mogą obowiązywać inne limity bagażu rejestrowanego.

   

  Rejsy do/z USA i Kanady
  Osoby dorosłe i dzieci powyżej drugiego roku życia.

   

  ilość

  waga

  wys.+szer.+dł

  Klasa biznes

  2 sztuki

  32 kg

  158 cm / 62 cali

  Klasa ekonomiczna

  1 sztuka

  23 kg

  158 cm / 62 cali

   

  UWAGA! Zmiany w opłatach za przewóz bagażu w klasie ekonomicznej na rejsach transaltantyckich. W cenie biletu bezpłatnie można przewieźć jedną sztukę bagażu o wadze do 23 kg. Druga sztuka bagażu o wadze do 23 kg  podlega zryczałtowanej opłacie w wysokości 165 PLN – w przypadku wylotów z Polski, 40 Euro – w przypadku wylotu z innych miast Europy, 50 USD w przypadku wylotu z USA, lub 60 CAD przy wylocie z Kanady.

  Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca) przysługuje prawo przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 23 kilogramów (50 funtów) i sumie wymiarów 158 cm (62 cale).

  Na rejsach krajowych waga bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kilogramów.

  30 kg bezpłatnego bagażu w klasie ekonomicznej do/z Damaszku, Kairu i Bejrutu
  Polskie Linie Lotnicze LOT uprzejmie informują, że Pasażerom korzystającym z połączeń PLL LOT do/z Damaszku, Kairu i Bejrutu w klasie ekonomicznej oferujemy dodatkowe 10 kg bezpłatnego bagażu, ponad standardowe 20 kg. 30 kilogramowy limit bagażu w klasie ekonomicznej nie jest kalkulowany automatycznie, dlatego konieczna jest ręczna korekta ramki biletowej.

  LUFTHANSA

  Dozwolona ilość bagażu na wszystkich rejsach międzynarodowych (z wyłączeniem kierunków podanych poniżej) i krajowych wewnątrz Niemiec
 • Pierwsza Klasa: 40 kg (88lb) - plus 1 para nart plus jedna torba z kijami golfowymi na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines
 • Klasa Business: 30 kg (66lb) - plus 1 para nart na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines
 • Klasa turystyczna: 20 kg (44lb) - plus 1 para nart na rejsach obsługiwanych przez Lufthansę i Swiss International Airlines

  Do Kanady Do i przez USA Do i z Ameryki Południowej na rejsach odlatujących i przylatujących, z wyjątkiem tras rozpoczynających się w Brazylii Do i z Afryki Zachodniej Pomiędzy Europą a Meksykiem Z biletem "Dookoła Świata" Star Alliance
 • Pierwsza Klasa - 2 sztuki, 32 kg każda
 • Klasa Business - 2 sztuki, 32 kg każda
 • Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 1 sztuka do 23 kg

  Z Brazylii do wszystkich destynacji na świecie. Początek trasy w Brazylii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących Z Japonii do USA, Kanady, Afryki Zachodniej i Ameryki Południowej (tam gdzie obowiązuje limit bagażu w sztukach). Początek trasy w Japonii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących.
 • Pierwsza Klasa - 2 sztuki, 32 kg każda
 • Klasa Business - 2 sztuki, 32 kg każda
 • Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 2 sztuki, 32 kg każda

  Dozwolony limit bagażu bezpłatnego dla dziecka
 • Dzieci w wieku dwu lat i więcej uprawnione są do przewozu takiej samej ilości bagażu w ramach bezpłatnego limitu, jak dorośli, jeśli ich podróż opłacona została w wysokości co najmniej 50% taryfy obowiązującej dorosłych.
 • Dzieci poniżej 2 roku życia uprawnione są do bezpłatnego przewozu jednej sztuki bagażu oraz jednego całkowicie składanego wózka, przy czym maksymalny ciężar tej sztuki bagażu wynosi 10kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w kilogramach oraz 23 kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w sztukach.
 • Dzieci, które o okresie podróży kończą 2 lata, muszą mieć rezerwację miejsca. Należy pamiętać, że o limicie wieku decyduje data powrotnego rejsu.

  BRITISH AIRWAYS

  Rejsy do/z Europy i na Bliski Wschód
  Osoby dorosłe i dzieci powyżej drugiego roku życia
 • Klasa Pierwsza - 3 sztuki po 23kg
 • Klasa Business - 3 sztuka po 23 kg
 • Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 1 sztuka do 23 kg

  Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 23 kilogramów

  Rejsy do/z USA, Canada, Mexico, Karaiby, RPA, Nigeria, Kenya, Ghana
  Osoby dorosłe i dzieci powyżej drugiego roku życia.
 • Klasa Pierwsza - 3 sztuki po 23kg
 • Klasa Business - 2 sztuki po 32 kg
 • Klasa turystyczna (ekonomiczna) - 1 sztuka do 23 kg

  Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca) przysługuje prawo przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 23 kilogramów

  Bagaż podręczny
  może ważyć do 23 kg ale nie może przekraczać wymiarów umożliwiających schowanie bagażu do luku na pokładzie samolotu.

  AIR FRANCE / KLM


  Bagaz Airfrance KLM
  Na trasach, gdzie obowiązuje "System Wagowy"
 • - Economy Class (Voyageur): 20 kg
 • - Premium Voyageur, Alize: 30 kg
 • - Business Class: 30 kg
 • - First Class: 40 kg
 • Opłata na każdy kilogram nadbagażu w zależności od strefy:

   

  Strefa 1 (Francja domestic)

  Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

  Strefa 3 (reszta świata)

  5 EUR

  15 EUR

  30 EUR

  (płatne w przeliczeniu na PLN)

   

  Przy internetowym check-in AF i KL proponują zakup nadbagażu z 30% zniżką.

   

  Na trasach, gdzie obowiązuje "System Sztukowy"
 • - Voyageur: 2szt po 23 kg każda
 • - La Premiere, Affaires, Premium Voyageur: 2 szt po 32 kg każda
 • Dopłaty za przekroczonie limitu 23 kg w klasie ekonomicznej (jeden bagaż nie może przekraczać 32 kg) to 50 EUR. Każda dodatkowa sztuka bagażu – 150EUR.

  Dzieci do 2 lat korzystają z limitu bagażowego 10KG plus bagaż kabinowy, bez względu na system wagowy lub PC. Wózki dziecięce składane przewożone s± bezpłatnie.

  NOWOŚĆ 1 - SPRZĘT SPORTOWY wliczony jest do limitu bagażowego. W przypadku, gdy limit bagażowy jest przekroczony (dopuszczalna waga max. jednego bagażu to 32 kg) pobrana będzie opłata ryczałtowa,:

  - w przypadku Systemu Wagowego w zalezności od strefy:

  Strefa 1 (Francja domestic)

  Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

  Strefa 3 (reszta świata)

  20 EUR

  40 EUR

  80 EUR

  - w przypadku Systemu Sztukowego - 150 EUR za dodatkowy bagaż

  NOWOŚĆ 2 - SPRZĘT DO GOLFA (max 20 kg.) - BEZPŁATNIE dodatkowo poza limitem bagażowym

  NOWOŚĆ 3 - OPŁATA RYCZAŁTOWA ZA ZWIERZĘ

  Zwierzęta akceptowane na pokładzie samolotu to wyłącznie psy i koty

  Zwierzę zabrane do kabiny powinno ważyć razem z klatk± do 6kg. Zwierzę przewożone w luku bagażowym nie może przekraczać razem z klatką 75kg.

  Opłata ryczałtowa za zwierzę będzie wymosić:

  - w przypadku Systemu Wagowego w zależności od strefy, a nie jak dotychczas od kilograma:

  Strefa 1 (Francja domestic)

  Strefa 2 (m.in. Europa, Karaiby, Afryka Płn)

  Strefa 3 (reszta świata)

  40 EUR

  80 EUR

  160 EUR

  - w przypadku Systemu Sztukowego - 160 EUR

  Bagaż podręczny:
  Waga : 12 kg
  Wymiary: 55 cm x 35 cm x 25 cm  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Waga bagażu podręcznego - tanie linie lotnicze


  Bagaż poręczny - czyli bagaż, jaki można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 20cm , a waga nie powinna być większa niż 5 - 10 kg, (w zależności od linii lotniczej). W cenie biletu lotniczego niezależnie od linii lotniczej jest uwzględniona 1 szt. bagażu podręcznego. Każdy bagaż przekraczający limity musi zostać nadany do przewozu jako bagaż rejestrowany(w luku bagażowym).
  Warto zwrócić uwagę, że limity bagażu podręcznego dla tanich linii lotniczych są często znacznie bardziej elastyczne (patrz niżej) niż ma to miejsce w przypadku regularnych / tradycyjnych linii lotniczych. Trzeba jednak pamiętać, że duża część tanich przewoźników pobiera dodatkowe opłaty za każdą sztukę bagażu rejestrowanego, w przeciwieństwie do regularnych linii lotniczych.

  Normy dotyczące bagażu podręcznego najpopularniejszych w Polsce tanich linii lotniczych.
  EasyJet - bez ograniczeń
  SkyEurope - 5 kg
  Germanwings - 8 kg
  Wizzair - 10 kg
  Ryanair -10 kg
  Norwegian - 15 kg


  Waga bagażu rejestrowane - tanie linie lotnicze


  Bagaż rejestrowy - bagaż przewożony w luku bagażowym, musi zostać nadany do luku przewozowego przed lotem, podczas odprawy na lotnisku.

  Poniżej opłaty pobierane za każdą sztukę bagażu rejestrowanego przez tanie linie lotnicze:
  Germanwings - Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - bez dodatkowych opłat
  SkyEurope Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - bez dodatkowych opłat
  Wizzair Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 24 zł przy rezerwacji on-line
  Wizzair Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 48 zł przy płatności na lotnisku
  Norwegian Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 12,5 zł przy rezerwacji on-line
  Norwegian Opłata za bagaż rejestrowy do 40 kg - 25 zł przy rezerwacji on-line
  Norwegian Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 25 zł przy płatności na lotnisku
  EasyJet Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 24 zł przy rezerwacji on-line
  EasyJet Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 48 zł przy płatności na lotnisku
  Ryanair Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 36 zł przy rezerwacji on-line
  Ryanair Opłata za bagaż rejestrowy do 20 kg - 72 zł przy płatności na lotnisku